Respuesta :

19.6 × ( 1 mol KOH / 56 grams KOH )

= 0.35 mol KOH

_________________________________

0.35 mol KOH ×( 2 mol H2O / 2 mol KOH )

= 0.35 mol H20

_________________________________

0.35 mol H2O × ( 18 g H2O / 1 mol H2O )

= 6.3 grams H2O

ACCESS MORE
EDU ACCESS