Given:
Principal value = 2,00,000
Rate of interest = 20% p.a. compounded quarterly.
To find:
The compound interest and the amount after one year.
Solution:
Formula for amount is:
[tex]A=P\left(1+\dfrac{r}{n}\right)^{nt}[/tex]
Where, P is principal, r is the rate of interest in decimal, n is the number of times interest compounded in an year and t is the number of years.
The interest is compounded quarterly. So, the value of n is 4.
Putting [tex]P=200000,\ r=0.2,\ n=4,\ t=1[/tex] in the above formula.
[tex]A=200000\left(1+\dfrac{0.2}{4}\right)^{4(1)}[/tex]
[tex]A=200000\left(1+0.05\right)^{4}[/tex]
[tex]A=200000\left(1.05\right)^{4}[/tex]
[tex]A=200000(1.21550625)[/tex]
[tex]A=243101.25[/tex]
Therefore, the amount after one year is 2,43,101.25.
We know that the compound interest is the difference between amount and principal value. So,
[tex]C.I.=A-P[/tex]
[tex]C.I.=2,43,101.25-2,00,000[/tex]
[tex]C.I.=43,101.25[/tex]
Therefore, the amount is 2,43,101.25 and the compound interest is 43,101.25.