contestada

If a 400-mm diameter pipe with a pipe roughness coefficient of 100 flows full of pressurized water with a head loss of 0.4 ft per 1,000 ft of pipeline, what is the flow rate? Use the Hazen-Williams method

Respuesta :

Answer:

Q = 913.9 gpm

Explanation:

The Hazen Williams equation can be written as follows:

[tex]P = \frac{4.52\ Q^{1.85}}{C^{1.85}d^{4.87}}[/tex]

where,

P = Friction Loss per foot of pipe = [tex]\frac{0.4}{1000\ ft}[/tex] = 4 x 10⁻⁴

Q = Flow Rate in gallon/min (gpm) = ?

d = pipe diameter in inches = (400 mm)(0.0393701 in/1 mm) = 15.75 in

C = roughness coefficient = 100

Therefore,

[tex]4\ x \ 10^{-4} = \frac{4.52\ Q^{1.85}}{(100)^{1.85}(15.75)^{4.87}}\\\\Q^{1.85} = \frac{4\ x \ 10^{-4}}{1.33\ x\ 10^{-9}} \\\\Q = (300384.75)^\frac{1}{1.85}[/tex]

Q = 913.9 gpm

ACCESS MORE
EDU ACCESS