A chemist mixes 25 milliliters of a solution that is 44% acid with 225 milliliters of pure acid.
(a) How many milliliters of acid are in the resulting
mixture?
milliliters
(b) What percentage of the resulting mixture is acid?

Respuesta :

Answer:  a) 236 ml  b) 94.4 %

Step-by-step explanation:  a) in 44 % solution there is 0.44 · 25 ml = 11 ml.

Total volume of acid is 225 ml + 11 ml = 236 ml

b) vol-% of acid is 236 ml /(225 ml + 25 ml) · 100 % = 94.4 %

The milliliters of acid that are in the resulting mixture is 236 millimeters and the percentage of the resulting mixture is acid is 94.4%.

a. The milliliters of acid are in the resulting mixture will be:

= 225 ml + (44% × 25ml)

= 225ml + (0.44 × 25ml)

= 225ml + 11ml

= 236ml

b. The percentage of the resulting mixture that is acid will be:

= [(236ml / (25ml + 225ml)] × 100

= (236ml/250ml) × 100

= 94.4%

Read related link on:

https://brainly.com/question/24017475

ACCESS MORE
EDU ACCESS