Respuesta :

Answer:

D. 8/17

Step-by-step explanation:

Applying

cos∅ =  adjacent(a)/hypotenuse(h)

Where cos∅ = cosine of ∅, a = adjacent, h = hypotenuse

cos∅ = a/h................ Equation 1

From the diagram,

Given: ∅ = 62°, o = 8, h = 17

Substitute these values into equation 1

cos62° = 8/17

Hence the cosine of 62° has an eqivalent of of 8/17

From the question, The right option is D. 8/17

Answer:

D

Step-by-step explanation:

Thats what i got

ACCESS MORE
EDU ACCESS