What is the concentration of nitrogen gas (N2), in parts per million, in a solution that contains 0.008 grams of nitrogen gas dissolved in 1,000 grams of water?

Respuesta :

Answer: The concentration of nitrogen gas in parts per million is 7.99 ppm.

Explanation:

Solute is defined as the component of the solution present in a smaller proportion while the solvent is defined as the component of the solution present in a larger proportion.

Concentration in ppm (parts per million) represents the amount of solute in milligrams present per kilograms of solution.

[tex]\text{Concentration in ppm}=\frac{\text{Mass of solute (in mg)}}{\text{Mass of solution (in kg)}}[/tex]

                                       OR

[tex]\text{Concentration in ppm}=\frac{\text{Mass of solute (in grams)}}{\text{Mass of solution (in grams)}}\times 10^6[/tex]      ......(1)

Given values:

Mass of solute (nitrogen gas) = 0.008 g

Mass of solvent (water) = 1000 g

Mass of solution = [0.008 + 1000] g = 1000.008 g

Plugging values in equation 1:

[tex]\text{Concentration in ppm of nitrogen gas}=\frac{0.008g}{1000.008g}\times 10^6\\\\\text{Concentration in ppm of nitrogen gas}=7.99 ppm[/tex]

Hence, the concentration of nitrogen gas in parts per million is 7.99 ppm.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico