Respuesta :

Answer:

SA ≈ 434.5 cm²

Step-by-step explanation:

The volume (V) of a sphere is calculated as

V = [tex]\frac{4}{3}[/tex]πr³ ( r is the radius )

The surface area (SA) is calculated as

SA = 4πr²

To find r use the volume formula

[tex]\frac{4}{3}[/tex]πr³ = 850 ( multiply both sides by [tex]\frac{3}{4}[/tex] to clear the fraction )

πr³ = 637.5 ( divide both sides by π )

r³ = [tex]\frac{637.5}{\pi }[/tex] ( take the cube root of both sides )

r = [tex]\sqrt[3]{\frac{637.5}{\pi } }[/tex] ≈ 5.88 cm ( to 2 dec. places )

Then

SA = 4π × 5.88² ≈ 434.5 cm² ( to 1 dec. place )

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico