Respuesta :

Ankit

Given -

T = 450K

∆H = 3000J

∆S = 4J/K

Using formula

∆G = ∆H - T∆S

∆G = 3000- 4*450

∆G = 1200 Joule

∆G is positive so the reaction is non spontaneous!

ACCESS MORE
EDU ACCESS