A cylindrical rod of copper (E = 110 GPa) having a yield strength of 240 MPa is to be subjected

to a load of 6660 N. If the length of the rod is 380 mm, what must be the diameter to allow an

elongation of 0.50 mm?

Respuesta :

Answer:

"7.654 mm" is the correct solution.

Explanation:

According to the question,

  • [tex]E=110\times 10^3 \ N/mm^2[/tex]
  • [tex]\sigma_y = 240 \ mPa[/tex]
  • [tex]P = 6660 \ N[/tex]
  • [tex]L = 380 \ mm[/tex]
  • [tex]\delta = 0.5 \ mm[/tex]

Now,

As we know,

The Elongation,

⇒ [tex]E=\frac{\sigma}{e}[/tex]

       [tex]=\frac{\frac{P}{A} }{\frac{\delta}{L} }[/tex]

or,

⇒ [tex]\delta=\frac{PL}{AE}[/tex]

By substituting the values, we get

 [tex]0.5=\frac{6660\times 380}{(\frac{\pi}{4}D^2)(110\times 10^3)}[/tex]

then,

⇒ [tex]D^2=58.587[/tex]

     [tex]D=\sqrt{58.587}[/tex]

         [tex]=7.654 \ mm[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico