Respuesta :

Answer:

5.5; 11.00; 16.50

[tex]E = 5.5h[/tex]

Step-by-step explanation:

Given

The attached table

Solving (a): Complete the table

First, calculate the slope (m)

[tex]m = \frac{E_2 - E_1}{h_2 - h_1}[/tex]

So:

[tex]m = \frac{27.5- 22.00}{5-4}[/tex]

[tex]m = \frac{5.50}{1}[/tex]

[tex]m = 5.50[/tex]

So, the equation of the table is:

[tex]E = m(h - h_1) + E_1[/tex]

[tex]E = 5.5(h - 4) + 22[/tex]

[tex]E = 5.5h - 22 + 22[/tex]

[tex]E = 5.5h[/tex]

When h =1,2,3

[tex]E = 5.5 * 1 = 5.5[/tex]

[tex]E = 5.5 * 2 = 11.00[/tex]

[tex]E = 5.5 * 3 = 16,50[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico