Respuesta :

Lanuel

Answer:

24π cm³

Step-by-step explanation:

Given the following data;

Radius, r = 3 cm

Height = 8 cm

To find the volume of a cone;

[tex] V = \frac{1}{3} \pi r^{2}h[/tex]

Where;

V is the volume of the cone.

r is the radius of the base of the cone.

h is the height of the cone.

Substituting into the equation, we have;

[tex] Volume = \frac{1}{3} * \pi * 3^{2}*8 [/tex]

[tex] Volume = \frac{1}{3} * \pi *9 *8 [/tex]

[tex] Volume = \pi * 3 *8 [/tex]

Volume of cone = 24π cm³

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico