Answer:
v₁ = 5 m/s
Explanation:
We can use the law of conservation of momentum here:
[tex]m_1u_1+m_2u_2=m_1v_1+m_2v_2[/tex]
where,
m₁ = m₂ = m = mass of each disk
u₁ = initial speed of yellow disk = 0 m/s
u₂ = initial speed of orange disk = 5 m/s
v₁ = final speed of yellow disk = ?
v₂ = final speed of orange disk = 0 m/s
Therefore,
[tex]m(0\ m/s+5\ m/s)=m(v_1+0\ m/s)\\\\[/tex]
v₁ = 5 m/s