Answer:
Option D. 230 J
Explanation:
We'll begin by calculating the temperature change of the iron. This can be obtained as follow:
Initial temperature (T₁) = 50 °C
Final temperature (T₂) = 75 °C
Change in temperature (ΔT) =?
ΔT = T₂ – T₁
ΔT = 75 – 50
ΔT = 25 °C
Thus, the temperature change of the iron is 25 °C.
Finally, we shall determine the amount of heat energy used. This can be obtained as follow:
Mass (M) = 20 g
Change in temperature (ΔT) = 25 °C
Specific heat capacity (C) = 0.46 J/gºC
Heat (Q) =?
Q = MCΔT
Q = 20 × 0.46 × 25
Q = 230 J
Thus, the amount of heat used was 230 J