Answer:
[tex]K=58.8N/m[/tex]
Explanation:
From the question we are told that:
Mass [tex]M=0.442[/tex]
Drop distance [tex]d=0.150[/tex]
Generally the equation for Spring Constant is mathematically given by
[tex]K=\frac{2mg}{x}[/tex]
[tex]K=\frac{2*0.442*9.8}{1.150}[/tex]
[tex]K=58.8N/m[/tex]