Respuesta :
You will get iron sulfate and hydrogen sulfide gas (a.k.a. rotten egg gas).
FeS + H2SO4 = FeSO4 + H2S(g)
Change in Free Energy: ΔG(20C) = -66.6kJ (negative, so the reaction runs)
Change in Enthalpy: ΔH(20C) = -37.3kJ (negative, so the reaction is exothermic)
1.7 g of Hydrogen sulphide (H₂S) will be obtained.
We'll begin by writing the balanced equation for the reaction between ferrous sulphide (FeS) and sulphuric acid (H₂SO₄). This is illustrated below:
FeS + H₂SO₄ —> H₂S + FeSO₄
Next, we shall determine the mass of FeS that reacted and the mass of H₂S produced from the balanced equation. This is illustrated below:
Molar mass of FeS = 56 + 32
= 88 g/mol
Mass of FeS from the balanced equation = 1 × 88 = 88g
Molar mass of H₂S = (2×1) + 32
= 2 + 32
= 34 g/mol
Mass of H₂S from the balanced equation = 1 × 34 = 34 g
SUMMARY
From the balanced equation above,
88 g of FeS reacted to produce 34 g of H₂S.
Finally, we shall determine the mass of H₂S produced by the reaction of 4.4 g of FeS. This can be obtained as follow:
From the balanced equation above,
88 g of FeS reacted to produce 34 g of H₂S.
Therefore, 4.4 g of FeS will react to produce = (4.4 × 34)/88 = 1.7 g of H₂S.
Thus, 1.7 g of H₂S were obtained from the reaction.
Learn more: https://brainly.com/question/23115234