Answer:
She needs an annual interest rate of 7.54%.
Step-by-step explanation:
Compound interest:
The compound interest formula is given by:
[tex]A(t) = P(1 + \frac{r}{n})^{nt}[/tex]
Where A(t) is the amount of money after t years, P is the principal(the initial sum of money), r is the interest rate(as a decimal value), n is the number of times that interest is compounded per year and t is the time in years for which the money is invested or borrowed.
She figures that this will cost a total of $25,750.
This means that [tex]A = 25750[/tex].
Sandra already has $21,400 saved up
This means that [tex]P = 21400[/tex].
Semianually compunding, 2.5 years.
This means that [tex]n = 2, t = 2.5[/tex]
What interest rate?
We have to find r. So
[tex]A(t) = P(1 + \frac{r}{n})^{nt}[/tex]
[tex]25750 = 21400(1 + \frac{r}{2})^{2*2.5}[/tex]
[tex](1 + 0.5r)^5 = \frac{25750}{21400}[/tex]
[tex]\sqrt[5]{(1 + 0.5r)^5} = \sqrt[5]{\frac{25750}{21400}}[/tex]
[tex]1 + 0.5r = (\frac{25750}{21400})^{\frac{1}{5}}[/tex]
[tex]1 + 0.5r = 1.0377[/tex]
[tex]0.5r = 0.0377[/tex]
[tex]r = \frac{0.0377}{0.5}[/tex]
[tex]r = 0.0754[/tex]
0.0754*100% = 7.54%
She needs an annual interest rate of 7.54%.