Answer:
a. Acceleration, a = 0.28 m/s²
b. Distance, S = 156 meters
Explanation:
Given the following data;
Initial velocity = 30 km/h
Final velocity = 45 km/h
Time = 15 seconds
a. To find the acceleration;
Conversion:
30 km/h to m/s = 30*1000/3600 = 8.33 m/s
45 km/h to m/s = 45*1000/3600 = 12.5 m/s
Mathematically, acceleration is given by the equation;
[tex]Acceleration (a) = \frac{final \; velocity - initial \; velocity}{time}[/tex]
Substituting into the equation;
[tex]a = \frac{12.5 - 8.3}{15}[/tex]
[tex]a = \frac{4.2}{15}[/tex]
Acceleration, a = 0.28 m/s²
b. To find the distance travelled, we would use the second equation of motion given by the formula;
[tex] S = ut + \frac {1}{2}at^{2}[/tex]
Where;
S represents the displacement or height measured in meters.
u represents the initial velocity measured in meters per seconds.
t represents the time measured in seconds.
a represents acceleration measured in meters per seconds square.
Substituting into the equation, we have;
[tex] S = 8.3*15 + \frac {1}{2}*(0.28)*15^{2}[/tex]
[tex] S = 124.5 + 0.14*225[/tex]
[tex] S = 124.5 + 31.5 [/tex]
S = 156 meters