Answer:
"23.896%" is the right answer.
Explanation:
The given values are:
Mass of NaCl,
= 51.56 g
Mass of H₂O,
= 165.6 g
As we know,
⇒ Mass of solution = [tex]Mass \ of \ (NaCl+H_2O)[/tex]
= [tex]51.56+164.2[/tex]
= [tex]215.76 \ g[/tex]
hence,
⇒ [tex]Mass \ percent =\frac{Mass \ of \ NaCl}{Mass \ of \ solution}\times 100[/tex]
[tex]=\frac{51.56}{215.76}\times 100[/tex]
[tex]=23.896 \ percent[/tex]