Answer:
[tex]\rho=12g/cm^3[/tex]
Explanation:
From the question we are told that:
Length[tex]l=379.0pm=>379*10^{-10}cm[/tex]
Atomic mass of X [tex]M= 195.0 amu=>gmol^{-1}[/tex]
Where
[tex]Avogadro\ constant = 6.023 * 10^{23} mol-1[/tex]
Let
The Number of units in BCC unit cell [tex]n= 2[/tex]
Generally the equation for Density is mathematically given by
[tex]\rho= \frac{M x n}{l^3*Avogadro constant}[/tex]
[tex]\rho=\frac{197 x 2}{(379*10^{-10})^3*6.023 x 10^{23}}[/tex]
[tex]\rho=12g/cm^3[/tex]
Therefore he density of Xin g/cc
[tex]\rho=12g/cm^3[/tex]