Draw a circuit that uses the resistors listed below as well as a 12V battery source. For your circuit, determine (a) the total resistance, (b) the total current, and (c) the total voltage over the entire system.

Respuesta :

Answer: hello your questions lacks the required resistor values therefore i will provide a general answer using an example

answer : a) 14 ohms  b) 0.86 amps   c) 10.32 V

Explanation:

Assuming the resistors are : 3 ohms , 4 ohms and 5 ohms

Voltage source = 12V

Assuming that the Resistors are in series

a) Determine Total resistance

Req = R1 + R2 + R3

       = 3 + 4 + 5 = 14 ohms

b) Total current

Ieq = V / Req

      = 12 / 14 =  0.86 amps

c) The Total Voltage over the entire system

Vt = ∑ Voltage drops

    = ( 0.86 * 3 ) + ( 0.86 * 4 ) + ( 0.86 * 5 )

    = 10.32 V

Ver imagen batolisis
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico