contestada

Suppose the mass of a fully loaded module in which astronauts take off from the Moon is 2000 kg. The thrust of its engines is 8600 N. Calculate its acceleration in a vertical takeoff from the Moon.

Respuesta :

Answer:

The acceleration during the take-off from the moon is 4.3 m/s²

Explanation:

Given;

the mass of the fully-loaded module, m = 2000 kg

The thrust of its engines,  F =  8600 N

Apply Newton's second law of motion to determine the acceleration during the take-off from the moon;

F = ma

where;

a is the acceleration

a = F / m

a = 8600/2000

a = 4.3 m/s²

Therefore, the acceleration during the take-off from the moon is 4.3 m/s²

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico