A medical center observed that about 60% of its morning appointments were with elderly patients. The table shows the results of a simulation used to represent the scenario. The numbers 0 to 5 represent appointments with elderly patients, and the numbers 6 to 9 represent appointments with other patients.

1 3 8 1 6 9 2 8 6 5 7 7 2 2 4
7 6 6 2 0 7 3 2 0 3 4 3 5 0 4
9 5 8 4 9 7 8 5 7 4 2 5 8 8 1
1 0 0 9 9 9 3 2 1 6 6 2 6 8 8
1 3 7 8 8 9 5 6 0 9 7 2 5 5 4
7 5 5 5 8 0 8 1 7 1 7 4 6 3 9
7 1 0 1 8 2 1 1 6 6 9 1 4 1 5
4 0 9 3 9 4 7 0 2 8 9 0 4 3 2
9 3 7 6 3 6 9 0 8 3 7 2 2 9 8
7 0 5 4 8 3 8 2 0 6 9 4 5 3 9
The estimated probability that it will take at least four patients to find one who is not an elderly patient is
. The estimated probability that exactly two of three randomly selected morning appointments are with elderly patients is
.

Respuesta :

50% because of your question so the answer is 50%

The probability that the first four patients are elderly is 0.1504. The probability that exactly 2 out of 3-morning patients are elderly patients is 0.432

How can we interpret probability?

The probability of an event is a measurement of how likely an event can occur as an outcome of a random experiment.

Probability ranges from 0 to 1, both inclusive. Events whose probability is closer to 0 are rarer to occur than those whose probabilities are closer to 1 (relatively).

The given information is;

The proportion of the morning appointments that are with elderly patients = 60%

The number of patients in the appointments is 10 patients

The proportion of the morning appointments that are with non-elderly patients

= 100 - 60 = 40%

The binomial probability distribution is given as;

[tex]P(X =r ) = \left(\begin{array}{ccc}n\\r\end{array}\right)p^r (1-p)^{p-r}[/tex]

[tex]P(X =0)[/tex] = 0.000105

P(X =1)  = 0.0016

P(X =2) = 0.01062

P(X = 3) = 0.0425

The probability that the first four patients are elderly

= 0.000105 + 0.0016 + 0.1062 + 0.0425

= 0.1504

The probability that exactly 2 out of 3-morning patients are elderly patients is given as

P(X =2) = 0.432

Learn more about the interpretation of probability here:

https://brainly.com/question/23024246

#SPJ2

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico