Answer:
c) 3.28.
Explanation:
Computation for the company's inventory turnover for Year 2.
Using this formula
Inventory Turnover = Cost of Goods Sold / Average Inventory
Let plug in the formula
Inventory Turnover=$390,000/[($121,000+ $117,000)/2]
Inventory Turnover=$390,000/$238,000/2
Inventory Turnover=$390,000/119,000
Inventory Turnover=3.277
Inventory Turnover= 3.28 (Appropriately)
Therefore the company's inventory turnover for Year 2 is 3.28