(d) If the 50 kg skater started from rest 2 m above the ground how fast is she moving when she reaches the lowest point of the track at 0 m?

Respuesta :

Answer:

v = 2.64 m\s

Explanation:

use the P.E =mgh

and high point K.E = 0

P.E +K.E = P.E + 0

AT LOW POINT

K.E = 0.5 MV^2

P.E = 0

0.5 MV^2 = mgh

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico