The second option should be chosen as it depicts the amount with the lowest interest.
For option 1, the annual interest will be:
= $1300 × 16.5% = $214.50
The monthly finance charge will be:
= $1300 × (0.165/12)
= $17.88
The minimum monthly payment for the first month will be:
= $100 + $17.88 = $117.88
Hence, the total amount paid will be:
= ($117.88 × 12) + $214.50
= $1629.06
For option 2, the simple interest will be:
= (1300 × 12.5%)
= $162.50
The amount that will be paid monthly will be:
= $1000/12
= $83.33.
In this case, the total amount paid will be:
= $162.50 + $1300
= $1462.50
Therefore, the second option is better as it's cheaper.
Learn more about interest on:
https://brainly.com/question/2294792