PLS HELP ME PLSSS

Scott eats 4 bananas and drinks one bottle of water for breakfast every day . the price of a banana b dollars and the price of the water bottle is w dollars.

The cost of Scott’s breakfast in one week is represented by the expression 7(4b+w)

what does 4b represent?