contestada

An electrical appliance draws 9.0 amperes of current when connected to a 120-volt
source of potential difference. What is the total amount of power dissipated by this
appliance?
1100 W
110 W
13 W
130 W

Respuesta :

Answer:

The correct answer is "1080 W".

Explanation:

Given:

Current,

I = 9.0 A

Potential difference,

V = 120 volt

As we know,

⇒ [tex]Power=IV[/tex]

On substituting the values, we get

⇒             [tex]=120\times 9.0[/tex]

⇒             [tex]=1080 \ W[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico