20 POINTS AND I WILL MARK YOU BRAINLIEST !!!

the london ferris wheel has a maximum height of 443 ft and a diameter of 394 ft . the wheel takes 30 mins to rotate

#1. what is the minimum height of the ferris wheel ?
94 , 85 , 49 , or 40

#2. where would the midline of the graph be ?
y=246 , y=221.5 , or y=197

#3. what is the amplitude of the graph ?
246 ft , 221.5 ft , or 197 ft

#4. what is the period of the function ?
15 , 30 , or 60 minutes

Respuesta :

Step-by-step explanation:

#1 . the minimum height =

443 - 394 = 49 ft

#2. y = (394/2) + 49 = 197+49

=> y =246

#3. the amplitude is ½× diameter

= ½×394 = 197 ft

#4. the period of function is

the time that the wheel takes

one rotation =>30 minutes

ACCESS MORE
EDU ACCESS