Respuesta :

Answer:

T = 98 N

Explanation:

The gravity of the earth is known to be 9.8 m/s²

Data:

  • m = 10 kg
  • g = 9.8 m/s²
  • T = ?

Use formula:

  • [tex]\boxed{\bold{T=m*g}}[/tex]

Replace and solve:

  • [tex]\boxed{\bold{T=10\ kg*9.8\frac{m}{s^{2}}}}[/tex]
  • [tex]\boxed{\boxed{\bold{T=98\ N}}}[/tex]

The tension in the rope is 98 Newtons.

Greetings.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico