Answer:
The correct answer is "$155".
Explanation:
Given:
She sells to miller,
= $90
She sells to baker,
= $145
She sells to consumers,
= $155
Now,
The value added by miller will be:
= [tex]145-90[/tex]
= [tex]55[/tex] ($)
The value added by the baker will be:
= [tex]155-145[/tex]
= [tex]10[/tex] ($)
hence,
The GDP in this economy will be:
= [tex]155[/tex] ($)