An elevator has a placard stating that the maximum capacity is 1610 lb---10 passengers.​ So, 10 adult male passengers can have a mean weight of up to 1610 divided by 10 = 161 pounds. If the elevator is loaded with 10 adult male​ passengers, find the probability that it is overloaded because they have a mean weight greater than 161 lb.​ (Assume that weights of males are normally distributed with a mean of 165 Ib and a standard deviation of 35 lb). Does this elevator appear to be​ safe?
The probability the elevator is overloaded is:____.

Respuesta :

Answer:

The probability is "0.6406", this elevator isn't appear to be​ safe

Step-by-step explanation:

The given values are:

Mean,

[tex]\mu=165[/tex]

Standard deviation,

[tex]\sigma=35[/tex]

Number of male passengers,

[tex]n = 10[/tex]

Now,

⇒ [tex]z=\frac{161-165}{\frac{\sigma}{\sqrt{10} } }[/tex]

      [tex]=\frac{161-165}{\frac{35}{\sqrt{10} } }[/tex]

hence,

The probability will be:

= [tex]P(\bar {x}>161)[/tex]

= [tex]P(z > -0.3614)[/tex]

= [tex]0.6406[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS