Answer:
Find my detailed explanations and answers below
Explanation:
1.
Based on the dividend discount model, the share price is the present value of the expected dividend as shown by the formula below:
share price=expected dividend/(cost of equity-growth rate)
share price=$25.25
expected dividend=$1.62
cost of equity=unknown(let us assume it is K)
growth rate=8%
$25.25=$1.62/K-8%
$25.25*(K-8%)=$1.62
K-8%=($1.62/$25.25)
K=($1.62/$25.25)+8%
K=14.42%
2.
Using the Capital Asset Pricing Model, the formula for cost of equity is as shown thus:
cost of equity=risk-free rate+beta*(market return-risk-free rate)
risk-free rate=3%
beta=0.80
,market return=14%
cost of equity=3%+0.80*(14%-3%)
cost of equity=11.80%
3.
cost of equity=cost of debt+risk premium
cost of debt=12%
risk premium=market return-risk-free rate=14%-3%=11%
cost of equity=12%+11%=23%
If all of the figures are of equal confidence, our cost of equity should be the average of the three
cost of equity=(14.42%+11.80%+23%)/3=16.41%