Respuesta :

Answer:

The Volume of Cone is V=1/3hπr².

V = 1/3 × h × π × r²

V = 1/3 × 12 × 3.14 × 5cm

V = 1/3 × 12 × 15.7

V = 4 × 15.7

V = 62.8cm³ ANS

→ we need to find the radius so r = d/2 = 10/2 = 5cm

ACCESS MORE
EDU ACCESS