Please answer the question

Answer:
[tex]35.33\ m^3[/tex]
Step-by-step explanation:
Given that,
Height of the cylindrical well, h = 20 m
The diameter of the well, d = 1.5 m
Radius, r = 0.75 m
We need to find the volume of the well. This will be the amount that is dug out to make a well. So,
[tex]V=\pi r^2 h\\\\V=3.14\times (0.75)^2\times 20\\\\V=35.33\ m^3[/tex]
So, [tex]35.33\ m^3[/tex] soil was dug out to make a well.