Respuesta :

Answer:

11. 5 N to the left.

12. 10 N to the right.

Explanation:

11. Determination of the net force.

Force in the left direction (Fₗ) = 10 N

Force in the right direction (Fᵣ) = 5 N

Net force (Fₙ) =?

The net force can be obtained as follow:

Fₙ = Fₗ – Fᵣ (Since the forces act in opposite direction)

Fₙ = 10 – 5

Fₙ = 5 N to left

Thus, the net force is 5 N to the left.

12. Determination of the net force.

Force in the right direction 1 (Fᵣ₁) = 5 N

Force in the right direction 2 (Fᵣ₂) = 5 N

Net force (Fₙ) =?

The net force can be obtained as follow:

Fₙ = Fᵣ₁ + Fᵣ₂ (Since the forces act in the same direction)

Fₙ = 5 + 5

Fₙ = 10 N to the right

Thus, the net force is 10 N to the right.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico