contestada

If a car's velocity is 30 m/s and it drives at this velocity for 4 seconds, how far did it go?

Respuesta :

Space

Answer:

120 m

General Formulas and Concepts:

Kinematics

  • Velocity
  • Displacement
  • Distance
  • Time

Explanation:

Step 1: Define

Identify

[Given] v = 30 m/s

[Given] t = 4 s

Step 2: Solve

  1. Multiply [Cancel out units]:                                                                            30 m/s · 4 s = 120 m

Answer:

[tex]\boxed {\boxed {\sf 120 \ meters}}[/tex]

Explanation:

Distance, or how far an object travels, is the product of velocity and time.

[tex]d= v*t[/tex]

The velocity is 30 meters per second and the time is 4 seconds.

  • v= 30 m/s
  • t=4 s

Substitute the values into the formula.

[tex]d= 30 \ m/s * 4 \ s[/tex]

Multiply. The units of seconds (s) cancel.

[tex]d= 30 \ m * 4[/tex]

[tex]d=120 \ m[/tex]

The car travels a distance of 120 meters in 4 seconds at a velocity of 30 meters per second.

ACCESS MORE
EDU ACCESS