Answer:
$522
Explanation:
Calculation to determine How much did he pay if payment was made during the discount period
Amount paid =$550-(5%*$550)
Amount paid=$550-$28
Amount paid=$522
Therefore the amount he will he pay if payment was made during the discount period is $522