PLEASE HELP!! I dont understand choose all that apply
Venetta buys 2 pounds of pistachios and 3 pounds of almonds.
The pistachios cost $4 more per pound than the almonds. She
pays a total of $48. Select all the correct statements about this
situation.
Reducing the number of pounds of almonds by one results in a
total cost of $40.
The pistachios cost twice as much per pound as the almonds.
The cost p. in dollars, of 1 pound of pistachios is modeled as 2p +
310 - 4) = 48.
One pound of pistachios plus 1 pound of almonds cost $20.
The cost a, in dollars, of 1 pound of almonds is modeled as 2la – 4)
+ 3a = 48