Respuesta :

9514 1404 393

Answer:

  42.1 cm

Step-by-step explanation:

The long arc is 265°/360° = 53/72 of the circumference of the circle. Its length is ...

  arc length = 53/72C = 53/72(2πr) = 53π/36(9.1 cm) ≈ 42.1 cm

ACCESS MORE
EDU ACCESS