If the radius of the circle is 5 cm and central angle is 80° then the area of the shaded region is 61.06.
Given that the radius of the circle is 5 cm and central angle is 80°.
We are required to find the area of the shaded region.
The area of the shaded region is basically the difference between the area of the whole circle and the area of the arc which is not shaded.
Area of circle=π[tex]r^{2}[/tex]
=3.14*25
=78.5 [tex]cm^{2}[/tex]
Area of the arc =([tex]r^{2}[/tex]Θ)/2
=(25*80π)/2*180
=(25*80*3.14)/360
=6280/360
=17.44
Area of the shaded region=78.5-17.444
=61.056
After rounding off to the nearest tenth it will be as under:
=61.06
Hence if the radius of the circle is 5 cm and central angle is 80° then the area of the shaded region is 61.06.
Learn more about area at https://brainly.com/question/25965491
#SPJ1