contestada

A 3.0-kilogram steel block is at rest on a frictionless, horizontal surface. A 1.0-kilogram lump of clay is propelled horizontally at 6.0 meters per second toward the block, as shown in the diagram below.

Respuesta :

Answer:

1.5 m/s

Explanation:

Upon collision, the clay and steel block stick together and move to the right with a speed of 1.5m/s.

What is conservation of momentum principle?

When two bodies of different masses move together each other and have head on collision, they travel to same or different direction after collision.

The external force is not acting here, so the initial momentum is equal to the final momentum. For inelastic collision, final velocity is the common velocity for both the bodies.

m₁u₁ +m₂u₂ =(m₁ +m₂) v

Substitute the values for m₁ = 3kg, m₂ =1kg, u₁ =0 and u₂ =6 m/s, then the final velocity will be

3x0 +1x6 = (3+1)v

v = 1.5 m/s

Thus, the clay and steel both have final velocity is 1.5 m/s.

Learn more about conservation of momentum principle

https://brainly.com/question/14033058

#SPJ2

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico