Jada needs 8 hours to walk dogs to earn enough money to buy the new jacket which costs $32.
What is the unitary method?
The unitary method is a method for solving a problem by the first value of a single unit and then finding the value by multiplying the single value.
Jada wants to purchase a new jacket that costs $32.
Since she makes 4$ in 1 hour
So, Time is taken to earn money to 4$ = 1 hour
Time is taken to earn money to1$ = 1/4hour
Time is taken to earn money to 32$ = 32/4hour
= 8 hour
Thus, Jada needs 8 hours to walk dogs to earn enough money to buy the jacket.
Learn more about the unitary method;
https://brainly.com/question/23423168