Respuesta :

$14.40. And then you have the tax. :D

Have A Great Day.

The cost of 2 dozen pens will be "$14.4".

Given:

Cost of 6 pens,

  • $3.60

As we know,

  • 1 dozen = 12

then,

  • 12 dozen = [tex]12\times 2[/tex]

                        = [tex]24[/tex]

Now,

→ The cost of 1 pen will be:

= [tex]\frac{3.60}{6}[/tex]

= [tex]0.6[/tex] ($)

hence,

→ The cost of 24 pens (2 dozen) will be:

= [tex]0.6\times 24[/tex]

= [tex]14.4[/tex] ($)

Thus the above solution is right.

Learn more:

https://brainly.com/question/10771844

ACCESS MORE