Respuesta :

Answer:

$50

Step-by-step explanation:

The price of each pound of tuna appears to be the same.

{ 1 pond of tuna = $5 }

Predicted price for 10 pounds of tuna = $50

I think this is the answer.

xinjk

Answer:

The price for each pound of tuna is the same. Each pound costs $5. For 10 lbs of tuna, it would be $50.

Step-by-step explanation:

For these kind of questions, you can either find the pattern in the information given or you find the unit price.

Pattern: Check the numbers to see if there are any patterns happening. 3 mutlpiled by 5 gets you 15, 7 muliplied by 5 gets you 35, and 9 multipled by 5 gets you 45.

Unit Price: You would need to find the price for one item, or in this case, one pound. If 3 lbs is $15 dollars you would do 15/3, 15 divided by 3/total price divided by pounds, so you would get $5. You can also change the denominator to 1 and to do this you would divide the 3 by 3 to get 1 and what you do to the bottom, you do to the top so you also divide 15 by 3 and you would get 5. In conclusion, 5/1 which is 5 dollars for one pound.

[tex]\frac{15}{3\\}[/tex] > [tex]\frac{?}{1}[/tex]>[tex]\frac{5}{1}[/tex]

The arrows represent the number it goes in btw. I'm not too good with explaining things so let me know if you need clarifications on anything and I also personally recommend the unit price method since it isn't easy to spot a pattern with harder questions. Tell me if I'm wrong please so I can go back and look:)

ACCESS MORE