Respuesta :

Answer:

234.52 K

Explanation:

Use V₁T₂ = V₂T₁

  • V₁ = 50 L
  • V₂ = 40 L
  • T₁ = 20°C = 293.15 K (20 + 273.15 = 293.15)

(50 L)(T₂) = (40 L)(293.15 K)

T₂ = 234.52 K

ACCESS MORE
EDU ACCESS