Goran needs to buy plastic spoons. Brand A has a box of 42 spoons for $1.49. Brand B has a box of 96 spoons for $4.98.
Find the unit price for each brand. Then state which brand is the better buy based on the unit price.
Round your answers to the nearest cent.
