There’s 2 peanut butter jars.

One is 16 oz for $3.30
The other is 64 oz for $8.60

I need the answers to these:

A.) what is the price per ounce for the smaller jar of peanut butter?

B.) what is the price per ounce for the larger jar of peanut butter?

C.) which is the better buy? By how much?

THANK YOU IF YOU ANSWER THESE FOR ME AND ITS CORRECT <3

Respuesta :

Answer:

A) $0.21

B) $0.13

C) B is the better buy by $0.08/oz

Step-by-step explanation:

A) 3.30 ÷ 16 = 0.20625 = $0.21

B) 8.60 ÷ 64 = 0.134375 = $0.13

C) $0.21 - $0.13 = $0.08 difference/ounce

ACCESS MORE