Respuesta :

Answer:

the unit price on is $2.50

Step-by-step explanation:

61.5÷24.60

Assuming Ryan buys 61.5 ounces of lemonade for $24.60. The unit price is: $0.4.

Unit price

Using this formula

Unit pice=Cost price/ Ounces of lemonade

Where:

Cost price=$24.60

Ounces of lemonade=6.15 ounces

Let plug in the formula

Unit price=$24.60/6.15

Unit price=$0.4

Therefore the unit price is: $0.4.

Learn more about unit price here:https://brainly.com/question/14125148

ACCESS MORE