Respuesta :
Answer:
the unit price on is $2.50
Step-by-step explanation:
61.5÷24.60
Assuming Ryan buys 61.5 ounces of lemonade for $24.60. The unit price is: $0.4.
Unit price
Using this formula
Unit pice=Cost price/ Ounces of lemonade
Where:
Cost price=$24.60
Ounces of lemonade=6.15 ounces
Let plug in the formula
Unit price=$24.60/6.15
Unit price=$0.4
Therefore the unit price is: $0.4.
Learn more about unit price here:https://brainly.com/question/14125148