Seudónimo Seudónimo
  • 02-12-2016
  • Mathematics
contestada

A bag of Hershey kisses cost $2.99 and the bag contains 11 ounces. How much would someone pay for 1 ounce?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-12-2016
You would basically divide the cost of Hershey kisses by 11. So $2.99 /11 = 0.2718. Then, you would round the answer by the nearest hundredth. The answer would be about $0.27
Answer Link

Otras preguntas

ellen is playing a video game in which she captures butterflies.there are 3 butterflies on screen, but the number of butterflies doubles every minute.after 4 mi
Why was World War I considered a total war? (Points : 2) Governments took control of economies, restricted some civil rights, and drafted men to fight. Governme
PLEASE HELP The ratio of boots to sandals in a shoe store is 8:3. If there are 245 more boots that sandals in the store, how many boots are there?
how were the Gothic cathedrals different from earlier types of cathedrals
How to write 1.35 as a fraction in lowest form
Is two thirds the same as four sixths
Write a modern question that means the same as: What would'st thou? Who hath dared to wound thee?
Which one of the following molecules is a by-product of cellular respiration? A. Glucose B. Water* C. Oxygen D. Pyruvate
write these fractions in ascending order. 5/8 3/4 1/2 9/16.
PLEASE HELP What is the mode of the following set of numbers? 51, 73, 82, 51, 73, 103, 73, 125, 82, 125 51 73 125 82