On a farm, the farmer decides to give pizza to her 18 ducks as a special treat. She orders 3 pizzas, and the total price is $26.28. What is the unit price of each pizza?

$4.38
$8.76
$23.28
$78.84

Respuesta :

Answer:

$8.76

Step-by-step explanation:

$26.28 / 3 = $8.76 per pizza